Elektoralna - Nieprzetarty Szlak Praga Południe

Przejdź do treści
 
 
 
Drużyny z Elektoralnej
 

 
Miejsce działania:      Zespół Szkół Specjalnych nr 85, ul. Elektoralna 12/14
 
Nazwa drużyny:        "Leśne zwierzęta"
 
Zastępy:                     "Sarenki", "Wiewiórki", "Wilki", "Orły", "Misie"
 
Gromada zuchowa:   "Tropiciele przygód"
 
Barwy drużyny:         zielony
 
Piosenka drużyny:    "W Kamieńczyku" (którą ułożyli sami harcerze)
 
Czas zbiórek:              drużyna absolwentów - wtorek, w godz. 15.00 – 16.00
 
                                  drużyna szkolna - czwartek, w godz. 15.00 – 16.00
 
                                  gromada zuchowa - środa, w godz. 8.00 – 9.00
 

Skład drużyny szkolnej (2016/2017): 5 harcerek i 4 harcerzy (uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy)
 
Skład drużyny absolwentów (2016/2017): 6 harcerki i 16 harcerzy
 
Skład gromady zuchowej (2016/2017): 6 zuchów
 
 

Opiekunowie:
 
Opiekunami drużyny szkolnej z ramienia rady pedagogicznej jest Grażyna Wyszomierska (wicedyrektor ZSS nr 85) i Marta Kłódkiewicz (nauczyciel). Drużyną absolwentów szkół specjalnych uczęszczających do ośrodków prowadzonych przez Warszawskie Koło PSONI kieruje Grażyna Wyszomierska. Gromadą zuchową opiekuje się wychowawca świetlicy Anna Witkowska i nauczyciel Ewa Kornatek.
 
 
Kilka słów o drużynie:
 
Korzenie drużyny Nieprzetartego Szlaku w ZSS nr 85 sięgają lat dziewięćdziesiątych, kiedy dzięki zaangażowaniu dyrektora Kazimierza Banaszka i Jacka Półkozic-Borzęckiego drużyna rozwinęła swą działalność. W 1997 roku dołączyła do opiekunów drużyny Grażyna Wyszomierska.
 
Przez wiele lat drużyna z Elektoralnej należała do Hufca Warszawa-Centrum jako 406 WDH Nieprzetartego Szlaku.
 
Drużyna zrzesza uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 - najmłodszy harcerz ma lat 17, najstarszy - 42 lata. W bieżącym roku szkolnym udało nam się również reaktywować zbiórki gromady zuchowej i 6 uczniów szkoły podstawowej bierze udział w spotkaniach zuchów.
 
Zbiórki odbywają się regularnie i wzbudzają ogromny entuzjazm wśród uczestników. Co roku harcerze zdobywają nowe sprawności. Podczas zbiórek harcerze poznają Prawo Harcerskie, obrzędowość, propagujemy ochronę środowiska, wplatamy treści patriotyczne, przygotowujemy harcerzy do pełnienia różnych ról społecznych poprzez aktywne uczestnictwo w różnych formach życia społecznego i kulturalnego.
 
Realizujemy zagadnienia związane z obrzędowością harcerską (Prawo Harcerskie, symbolika Krzyża Harcerskiego i Lilijki) oraz tradycją świąt polskich (Andrzejki, zbiórki świąteczne – mikołajkowa i wielkanocna).
 
Ważnym elementem wychowawczym w metodyce harcerskiej jest poznawanie historii Polski oraz postaci i miejsc z nią związanych. Dobrą okazją ku temu są wycieczki do ciekawych miejsc w Warszawie oraz wycieczki do historycznych miast Polski. Odwiedziliśmy już Kraków, Lublin, Poznań, Sandomierz, Toruń.
 
Przede wszystkim stawiamy na dobrą zabawę i aktywne spędzanie czasu.
 
Podczas zbiórek, biwaków i wyjazdów na harcerzy czeka zawsze wiele atrakcji – zajęcia harcerskie na wesoło, konkursy z nagrodami, quizy, zagadki, pląsy i śpiewy, terenowe gry i zabawy zespołowe kształtujące sprawność fizyczną, współdziałanie w grupie i zdrową rywalizację. Nie braknie także ćwiczeń doskonalących musztrę.
 
Jeden z punktów Prawa Harcerskiego mówi, że harcerz kocha przyrodę i stara się ją poznać. Wiele naszych działań poświęcone jest przyrodzie i jej ochronie.
 
 

Przykłady działań:
 
Bierzemy udział w wielu akcjach ekologicznych i społecznych, wyjazdach integracyjnych:
 
  • jako jedyna drużyna Nieprzetartego Szlaku wzięliśmy udział i zostaliśmy nagrodzeni w ogłoszonym przez Główną Kwaterę ZHP ogólnopolskim konkursie pod hasłem "Świecimy Przykładem 2009"
  • z przyjemnością uczestniczyliśmy w Konkursie ekologicznym pt.: "Przyroda sama się nie ochroni" dla szkół z terenu Województwa Mazowieckiego zorganizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (2011 rok)
  • w Mazowieckim Konkursie Edukacyjnym na Krzyżówkę ekologiczną zorganizowanym przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie (2013 rok)
  • w Ogólnopolskim Konkursie CZYSTY LAS w kategorii "Sprzątanie Lasu" organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu (2008 rok)
  • w akcjach Klubu Gaja ("Święto Drzewa", "Dzień Praw Zwierząt")
  • w akcjach „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, „Sprzątanie Świata”
  • kilka razy braliśmy udział w Święcie Kolorowych Baloników zorganizowanym przez Hufiec Warszawa-Centrum
  • z okazji święta Hufca Warszawa-Centrum uczestniczyliśmy w zlocie w Czersku, na Starym Mieście w Warszawie, w zuchowym święcie "Czarnego Kota"
  • od 2009 roku wyjeżdżamy na wycieczki turystyczne do miast śladami historii Polski
  • przez cały czas działalności drużyny cyklicznie w czerwcu organizujemy dwudniowe biwaki harcerskie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści