Olszynka Grochowska 2021 - Nieprzetarty Szlak Praga Południe

Przejdź do treści
Rajd "Olszynka Grochowska"
2021
62 Rajd Olszynka Grochowska "Poza schematami"
 
Tegoroczny Rajd Olszynka Grochowska miał miejsce 13 marca 2021.  Jak co roku, był zorganizowany przez Hufiec ZHP Praga Południe. Honorowy patronat nad rajdem objęła burmistrz dzielnicy Rembertów pani Agnieszka Kądeja. W rajdzie wzięło udział 60 patroli w tym  4 patrole z drużyn  Nieprzetartego Szlaku naszego Namiestnictwa (patrol 255 WDH, patrol 255 WDH-„Absolwenci” oraz dwa patrole "Tropiciele" i "Włóczykije" z druhnami Małgorzatą i Joanną ze 161 WDH NS im. Krystyny Krahelskiej "Słoneczni Wędrowcy”.)
Hasłem rajdu było "Poza schematami", gdyż harcerze uczestniczyli w wirtualnej grze z bohaterami i wydarzeniami z przeszłości, pokonując z mapą wyznaczoną trasę i wykonując przygotowane zadania.
Podczas tegorocznego rajdu harcerze Nieprzetartego Szlaku poznawali historię Bitwy pod Olszynką Grochowską z roku 1831. W tym roku harcerze mieli jednak nie lada zadanie do wykonania. Okazało się, że los bitwy pod Olszynką Grochowską stanął pod znakiem zapytania. Harcerze musieli cofnąć się w czasie i zmienić bieg historii, inaczej losy naszego kraju mogły być zagrożone. Zadaniem harcerzy było przypomnienie generałowi Chłopickiemu najważniejszych postaw liderskich i odnalezienie wyznaczonych miejsc za pomocą aplikacji ActionBound. W wyznaczonych miejscach harcerze wykonywali zadania, które niejednokrotnie wymagały od nich wykazania się pomysłowością i spostrzegawczością. Żeby lepiej zrozumieć tegoroczne zadania, przyjrzyjmy się jednemu z naszych patroli. Harcerze z 255 WDH Absolwenci wyruszyli w swoją trasę na Gocławiu. Wędrując po ulicach i skwerkach z mapą i aplikacją ActionBound, wykonywali przygotowane przez Hufiec zadania. A nie było łatwo! Aplikacja przeniosła harcerzy do 1831 roku, w czasy Powstania Listopadowego i Bitwy o Olszynkę Grochowską, musieli odszukać gen. Józefa Chłopickiego, który poprowadził wojsko polskie w bitwie pod Grochowem i pomóc generałowi podjąć kilka ważnych decyzji przed walką, wykazując się kreatywnym myśleniem, postawą fair play, współpracą w grupie i odpowiedzialnością za własne decyzje i ich konsekwencjami.
Przez ponad 4 godziny harcerze dzielnie wędrowali w poszukiwaniu wyznaczonych punktów, gdzie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonywali patrolowe zadania, wykazując się szeroką wiedzą historyczną i praktycznymi umiejętnościami. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu harcerzy historyczny los Bitwy pod Olszynką Grochowską został przywrócony, a oni podczas gry terenowej rozwijali takie postawy jak odpowiedzialność, otwartość, umiejętność krytycznego i kreatywnego myślenia oraz współpracy.
Przygody patroli NS na trasie zakończyło spotkanie w przypadku 255 WDH NS i 255 WDH NS „Absolwenci” z namiestnikiem Nieprzetartego Szlaku hm. Adamem Sikoniem, który pogratulował harcerzom dzielnej postawy i pokonania w niecodziennych warunkach trasy rajdu oraz wręczył harcerzom piękny dyplom i plakietki na pamiątkę udziału w rajdzie. Natomiast w przypadku patroli ze 161 WDH NS rajd zakończył się wręczeniem harcerzom plakietek i dyplomu przez phm. Janusza  Cedro. Harcerze z dumą odebrali dyplomy ukończenia rajdu oraz plakietki, które będą nosić na swoich mundurach.
W 62 Rajdzie Olszynki Grochowskiej humory i pogoda dopisały.
Bardzo dziękujemy wszystkim odpowiedzialnym za przygotowanie tegorocznego Rajdu Olszynka Grochowska, a szczególnie druhowi Michałowi Święcickiemu, który przygotował trasę harcerską. Na pewno wrócimy za rok na kolejną trasę rajdu Olszynka Grochowska!
Do zobaczenia na szlaku!
/dh. Lidia Skiba, dh. Grażyna Wyszomierska, dh. pwd Joanna Legdowicz/
Wróć do spisu treści