Ciechocinek 2021 - Nieprzetarty Szlak Praga Południe

Przejdź do treści
Pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy
Ciechocinek 2021
„Ciechocinek jaki cudny”

Siódmy biwak rehabilitacyjny Drużyn Nieprzetartego Szlaku
 
Ciechocinek 20 października - 3 listopada
 
 
We wspomnieniach pozostały nasze wyjazdy do:
 
  • Wisły rok.2014 i 2019,
  • Bukowiny Tatrzańskiej rok 2015 i 2018 ,
  • Krynicy Zdrój rok 2016,
  • Świnoujście rok 2017.
       

Na tegoroczny biwak zostaliśmy zaproszeni do sanatorium uzdrowiskowego „Wrzos” w Ciechocinku.
 
Po  raz siódmy zaprosiła nas na biwak rehabilitacyjny Fundacja Ochrony Zdrowia Inwalidów w Warszawie, a transport zapewniło Wojsko Polskie. W programie naszego biwaku przewidzieliśmy czas na zabiegi rehabilitacyjne oraz realizację dwóch zadań zespołowych.
 
W trakcie realizacji pierwszego zadania - „Ciechocinek jaki cudny” - uczestniczyliśmy w wycieczce do Torunia,  Kruszwicy nad Gopłem i Inowrocławia. W przepięknym Toruniu zwiedziliśmy starówkę oraz uczestniczyliśmy w seansie w Planetarium. W Kruszwicy  - Grodzie Popiela odwiedziliśmy zabytkową wieżę oraz odbyliśmy rejs po 25 kilometrowym jeziorze Gopło. W Inowrocławiu zwiedziliśmy część zdrojową oraz wspaniałą tężnię. Codzienne spacery były okazją do poznania ciekawych zakątków Ciechocinka. Odwiedziliśmy warzelnię, park zdrojowy, fontanna Grzybek, tężnię i wiele ciekawych miejsc.
 
Każdy spacer był okazją do poznania otaczającej nas przyrody. Zapoznaliśmy się z otaczającym nas drzewostan. Wykonaliśmy również karty do zielnika.
 
W ramach drugiego zadania „A na Kujawach już jesień” wykonaliśmy prace plastyczne, uczestniczyliśmy w jesiennych grach i zabawach, a także w kominkach. Dzięki uprzejmości Centrum Kultury w Ciechocinku mieliśmy też okazję uczestniczyć w warsztatach malarskich wykonując wzory kujawskie. Nie zabrakło też miejsca na piosenkę i dyskotekę. W trakcie naszego 15 dniowego pobytu w Ciechocinku powstały karty do kalendarza, które odzwierciedlają każdy miniony dzień.
 
Pobyt w uzdrowisku pozwolił nam nabrać sił do dalszej pracy i nauki. Nasz biwak uważamy za udany dzięki zaangażowaniu druhen : Joanny Legdowicz, Zosi Rosłaniec i Małgosi Kołodziej.
 
Mamy nadzieję, że w 2022 roku spotkamy się kolejny raz na biwaku.
 
Pragniemy również podkreślić, że w dotychczasowych siedmiu biwakach wzięło udział 164 harcerek i harcerzy. W listopadzie nasi harcerze spotkają się z Zarządem Fundacji  i podziękują za dotychczasową pomoc. Liczymy również, że w grudniu spotkamy się w Sztabie Generalnym WP przekazując Światło Betlejemskie i podziękujemy za dotychczas udzielaną pomoc.
 
 
hm Adam Sikoń
 
Wróć do spisu treści