Wigilia 2016 - Nieprzetarty Szlak Praga Południe

Przejdź do treści

Wigilia  2016

Dla spóźnionego wędrowca,
Dla wszystkich spóźnionych w noc
Rozpalmy tu, rozpalmy tu
Ogień, ogień, ogień.
 
 

14 grudnia 2016 r. – środa. Wreszcie nadszedł oczekiwany przez tyle miesięcy dzień. Dzisiaj po raz 34 będę uczestniczyć w uroczystej Wigilii środowiska Nieprzetartego Szlaku Hufca ZHP Warszawa Praga Południe.
Od rana towarzyszy mi dreszczyk emocji. Znów będą spotkania ze starymi i nowymi przyjaciółmi, wspomnienia, okrzyki radości, ale i zaduma. A wszędzie snuć się będzie smuga harcerskiej atmosfery.
 
Wreszcie zaczęło się! Długi korytarz  na pierwszym piętrze Zespołu Szkół nr 91 przy ul. Weterynaryjnej 3 po brzegi wypełniony Gośćmi.
Przeważają nasi przyjaciele i sojusznicy bez harcerskich mundurków, ale gdzieniegdzie przebłyskują mundury instruktorów harcerskich: błyszczą nabijane złotem Krzyże, czerwone harcmistrzowskie i zielone podharcmistrzowskie podkładki, mienią się sznury srebrne, złote i skórzane. Znak, że naszą skromną Wigilię NS odwiedziły same harcerskie szychy.
 
Ale teraz proszę o ciszę.
Druh hm. Adam Sikoń – Namiestnik Drużyn Nieprzetartego Szlaku Hufca ZHP Warszawa Praga Południe rozpoczął uroczyste powitanie naszych dostojnych gości. Słuchamy uważnie. Swoją obecnością zaszczycili nas m. in.: Burmistrz dzielnicy Praga Południe Tomasz   Kucharski, Zastępca Burmistrza Michał Wieremiejczyk, przedstawiciel Szefa Sztabu Generalnego   Wojska Polskiego  Pana Generała Mieczysława Gocuła, Pan ppłk. Jerzy Rygier, Przewodnicząca Rady Przyjaciół Dzieci   Specjalnej Troski prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, Naczelny Kapelan ZHP, członek GK ZHP ks.hm. Wojciech Jurkowski SAC., Pani Teresa Duchna - Prezes Spółdzielni NOMA w  Warszawie, dyrektorzy naszych placówek, fundatorzy, w tym fundator dzisiejszej wieczerzy – firma Pama Catering Polska, przyjaciele i oczywiście nasi   instruktorzy.      
 
Uwaga! Za chwilę nastąpi bardzo ważny moment harcerskiego spotkania. Właśnie druh Adam zaprasza do zapalenia świec symbolizujących harcerskie ognisko dziewięciu najważniejszych gości. Są to: dh. dh. Krystyna Mamak, Joanna Legdowicz i Kornelia Dziewulska (instruktorki 161 WDH, najlepszej drużyny Namiestnictwa w ostatnich 3 latach), Pan ppłk. Jerzy Rygier, Pan Burmistrz Tomasz Kucharski, Pani Beata Domańska, dyrektor Zespołu Szkół   Nr   91 - gospodarz Wigilii, prof. Anna Dobrzańska oraz dh. Adam   Sikoń.
 
Ogień płonie, a więc czas na najbardziej harcerską z harcerskich pieśni. Niezmiennie od  prawie stu lat zaczynamy: „Płonie ognisko i szumią knieje…”
 
Nastrój, migają płomienie świec, ale w rękach druhny phm. Krystyny Mamak - Komendantki Hufca Warszawa Praga-Południe kołysze się latarnia, a w niej nowy, czysty, jasny płomień. To Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przekazane polskim harcerzom przez słowackich skautów. Druhna Komendantka przekazuje je na ręce druha Adama z prośbą, aby harcerze Nieprzetartego Szlaku podzielili się nim ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, znajomymi sąsiadami, żeby w wigilijną noc dało ciepło jak największej liczbie ludzi.
 
Ale znów coś się dzieje. Naszą uwagę przyciąga ruch na scenie. To druhny i druhowie z 425 WDH NS „Śpiewograjki”, nasi gospodarze, szykują dla nas niespodziankę. Pomiędzy harcerskimi mundurkami pojawiają się znane od wieków postacie: Św. Maria z Dzieciątkiem Jezus w objęciach, troskliwie prowadzona przez Św. Józefa, dalej pastuszkowie, aniołowie, widać Trzech Mędrców w bogatych szatach. No i zaczęły się Jasełka, ale jakie! Harcerskie! Mimo, że od 50 lat noszę przy mundurze harcerski Krzyż, to tak mądrego i wzruszającego przedstawienia bożonarodzeniowego jeszcze nie widziałam. Muzycznym motywem przewodnim był refren znanej harcerskiej pieśni „Ogień”. Umieściłam go jako motto tej relacji, bo doskonale oddaje nastrój dzisiejszego wieczoru. „Śpiewograjki” przepięknie snuły opowieść o Bożym Narodzeniu, przeplatając ją pastorałkami i harcerskimi nastrojowymi pieśniami. Trzej Mędrcy tradycyjnie złożyli Dzieciąteczku swe hojne dary. Ale dar harcerek i harcerzy, moim zdaniem, był jeszcze wspanialszy. Złożyli oni w darze Dzieciąteczku harcerskie prawa i ideały.
 
Jasełka były wspaniałym wstępem do podniosłej harcerskiej uroczystości. Druhna Karolina Mirecka z 422 WDH NS z Helenowa składa na ręce druhny Komendantki Hufca zobowiązanie instruktorskie. I płynie pieśń instruktorska: „Tam w lesie na polanie…”
 
I znów przed zebranymi pojawia się druh Namiestnik NS Adam Sikoń. Jego wystąpienie to podsumowanie harcerskiego roku 2016 w środowisku drużyn Nieprzetartego Szlaku. Kończy je następującymi życzeniami: „Abyśmy wszyscy znaleźli swoje miejsce przy stole wigilijnym, by spełniły się nasze najskrytsze marzenia, aby kolejny dzień był jeszcze lepszy, byśmy byli dla siebie  bardziej   serdeczni, patrzyli na to, co dobre, a nie na to, co nas dzieli. Wszystkiego  najlepszego na  święta i nadchodzący Nowy 2017 Rok dla nas wszystkich i naszych najbliższych.”
 
Po jego wystąpieniu przyszedł czas na życzenia od naszych honorowych gości. Jako pierwszy życzenia składa przedstawiciel generała Mieczysława Gocuła – Szefa Sztabu Generalnego – ppłk. Jerzy Rygier, który przypomina, do czego zobowiązuje mundur noszony zarówno przez żołnierzy jak i przez harcerzy. Życzy wszystkim pokoju. Następnie pani prof. Anna Dobrzańska – przewodnicząca Rady Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski –przemawia do nas, jak zawsze, ciepło i wzruszająco, składając życzenia dzieciom i instruktorom z drużyn NS. Po niej występuje pan Tomasz Kucharski – Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, podkreślając jak ważna jest nasza działalność dla Pragi Południe. Jako ostatni zabiera głos ks.hm. Wojciech Jurkowski - Naczelny Kapelan ZHP. Nawiązuje do myśli przewodniej tegorocznego dzielenia się Betlejemskim Światłem, która brzmi: „Odważnie twórzmy pokój”. Ksiądz Kapelan życzy wszystkim, aby Betlejemskie Światło rozgrzewało nasze serca. Bardzo ważne są podziękowania, które kieruje do rodziców harcerek i harcerzy za to, że  powierzają swoje dzieci instruktorom ZHP.
 
A teraz czas na nasze życzenia. Tworzymy wielki krąg. Ksiądz Kapelan raz jeszcze składa bożonarodzeniowe życzenia i rozdaje wszystkim opłatki. A potem płynie rzeka wspaniałych uczuć, serdeczności, przyjaźni, dobrych myśli, słychać okrzyki i pocałunki.
 
Goście przenoszą się do jadalni, gdzie czeka na nas obficie zastawiony wigilijny stół, przygotowany przez firmę Pama Catering Polska. To doskonała okazja, aby przy dobrym jedzeniu pogwarzyć o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a nawet trochę poplotkować.
 
I ja tam byłam, śledzia jadłam i barszczyk piłam.
 
Czuwaj
phm. Tamara Uliasz
 
 P.S. Całej uroczystości towarzyszyły urocze głosy instruktorskich dzieci i wnuków do lat trzech.
Wróć do spisu treści