Baza - Nieprzetarty Szlak Praga Południe

Przejdź do treści
 
Baza powstała w 2004 roku dzięki zaangażowaniu instruktorów Namiestnictwa i wyłącznie dzięki ich pracy oraz podopiecznych harcerzy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Miedzeszynie.
 
Co roku jest ona stale modernizowana i doskonalona pod kątem funkcjonalności oraz przyjaznego obiektu dla dzieci specjalnej troski.
 
Baza składa się z czterech kontenerów-barakowozów ustawionych na blokach betonowych (bez kół), zelektryfikowanych, ze wspólnym zadaszeniem – łącznikiem pomiędzy dwoma barakowozami oraz samodzielnego domku o pow. 25 m.kw.
 
Barakowozy są wyposażone w jednoosobowe tapczany (zakupione we wrześniu 2012r.) oraz funkcjonalne regało-szafki, stoliki
i taborety również zakupione w 2012r. z uzyskanych środków (1%). W barakowozach łącznie jest 17 miejsc noclegowych, natomiast domek zapewnia wysoki komfort pobytu dla 4 osób.
 
Na terenie znajduje się również zadaszona, na fundamencie drewnianym świetlica posiadająca rozwijane wodoodporne boki.
W świetlicy odbywają się zajęcia, kominki, śpiewanki. Świetlica może pomieścić około 25 osób.
 
W 2016 roku, ze środków pozyskanych w ramach akcji „1%”, został postawiony kontener sanitarny przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Kontener posiada łazienkę dla niepełnosprawnych (prysznic, umywalka, wc- kompakt – całość wyposażona w urządzenia pomocnicze t.j. uchwyty, siedziska, poręcze, uchwyty szlabanowe itp. ) oraz łazienkę "zwykłą" (kabiny wydzielone z prysznicami, kabiny z WC,  umywalki).

Wszystkie pomieszczenia (barakowozy, domek, kontener sanitarny) posiadają własne podjazdy dla wózków.
Dla ułatwienia w przemieszczaniu się osób na wózkach, zostały położone chodniki.

Baza posiada również własną kuchenkę na drobne, bieżące potrzeby dzieci (podstawowe wyżywienie zapewnia ośrodek harcerski).

Teren bazy jest ogrodzony, zapewniając tym samym bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych przebywających w bazie.
W ramach zajęć rehabilitacyjno-programowych, plastycznych, majsterki – powstała unikatowa dekoracja terenu bazy.
Na terenie naszej bazy posiadamy również krąg ogniskowy z amfiteatrem na 30 osób, a także grill ogrodowy.

Z zasobów bazy korzystają dzieci i  młodzież szeroko rozumianej specjalnej troski. W ciągu minionych lat baza gościła około 700 osób. Tak duży udział harcerzy w wypoczynku letnim jest możliwy m.in. dzięki temu, że baza jest stale modernizowana-udoskonalana własnymi siłami instruktorów, co znacznie obniża koszty inwestycyjne, a zatem pozyskane środki mogą być spożytkowane na pobyt dzieci. Lokalizacja bazy w pięknych Borach Tucholskich nad jeziorem Ocypel (strefa ciszy) stanowi doskonałe warunki do wypoczynku i rehabilitacji.
Od początku istnienia bazy przyjęliśmy zasadę, że każdego roku realizujemy jedno zadanie inwestycyjne, mające na celu dalsze podnoszenie standardu obiektu, a co za tym idzie zapewnienie naszym zuchom i harcerzom, dzieciom specjalnej troski coraz lepszych warunków pobytu, wypoczynku, rehabilitacji i zabawy.

   

Wróć do spisu treści