419 WDH - Nieprzetarty Szlak Praga Południe

Przejdź do treści

OCYPEL -  HAL 2016

419 WDH
OBÓZ SZCZEPU 419 WDHiZ „LEŚNE BRACTWO”
W okresie od 4 – 18 sierpnia b.r Szczep 419 WDHiZ „Leśne Bractwo” przebywał na obozie harcerskim w Lipnicy (w powiecie bytowskim). Wśród kaszubskich lasów i jezior: Kiedrowickiego i Głęboczka zuchy i harcerze oraz ich przyjaciele poszerzali swoją wiedzę i szkolili swoje umiejętności w tematach żywienia i zdrowego stylu życia. Dlaczego? Gdyż obóz przebiegał pod hasłem „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu, zgodnie ze swoimi możliwościami, zdobywali sprawności m. in.: dietetyka, kuchcika i lidera zdrowia.
Każdy poranek rozpoczynaliśmy gimnastyką, w ciągu dnia poznawaliśmy tajniki zbilansowanej diety połączonej z ruchem a kończyliśmy dzień tańcem lub pląsem do muzyki gitarowej lub disco.
Nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi t.j.: leśniczym z Bukowej Góry, rdzennymi mieszkańcami Kaszub, którzy przybliżali nam historię i kulturę swojego regionu. Odbyły się również dwa niezapomniane spotkania: jedno z lipnickim zespołem ludowym oraz właścicielami stada owiec i baranów, dzięki którym poznawaliśmy życie i pracę w tradycyjnym gospodarstwie rolnym.
Nie zabrakło rzecz jasna wycieczek: do Szymbarka i Bytowa. Największą jednak atrakcją były zajęcia survivalowe i spływ kajakowy w Przechlewie. Tam każdy znalazł coś dla siebie: jedni skupili się na pleceniu naczyń z witek wierzbowych, inni na przygotowywaniu posiłku w trudnych warunkach jeszcze inni na doskonaleniu umiejętności samodzielnego spływu kajakiem (z zachowaniem bezpieczeństwa swojego i innych).
W trakcie trwania obozu jeden z zuchów naszego Szczepu poddany był testom i obserwacji w kierunku Jego dojrzałości , by mógł wstąpić w szeregi rodziny harcerskiej. Po prawidłowym wykonaniu zadań i wywiązaniu się z zaplanowanych dla Niego obowiązków dn 17.08.b.r.  Mikołaj Milewski złożył przyrzeczenie harcerskie wypowiadając słowa:
Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,
nieść chętną pomoc bliźnim
i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.
Gratulujemy zapału oraz widocznego rozwoju osobistego i wzrastającej empatii. Liczymy na to, że dh Mikołaj będzie wspierał swoimi zdolnościami „Leśne Bractwo” i będzie jednocześnie wzorem dla innych młodych ludzi, pokazując, że droga harcerska może być wspaniałą szkołą codziennego bycia z innymi i dla innych.
Ciekawostką tegorocznego wyjazdu był udział zuchów i harcerzy w biesiadzie kaszubskiej w Borowym Młynie. Żeby tego nie było mało sami zorganizowaliśmy u siebie biesiadę: LIPNICKIE SHOW. Na scenie wystąpiły różnorakie zespoły rockowe i disco a bezpośrednim punktem łączącym obie imprezy był występ FORMACJI LECIMY z Pszczółek. Jak to leciało? Zajrzyjcie Państwo na naszą szczepową stronę fb:
Czas w Lipnicy minął bardzo szybko. Nie było czasu na nudę. Poznaliśmy nowych przyjaciół, którzy zostaną w naszych sercach na zawsze.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli nasze działania.
Kolejny rok harcerski przed nami, nowe zadania i wyzwania a później…kolejna Harcerska Akcja Letnia, na którą będziemy czekali z niecierpliwością, wspominając czas lipnickich przygód.
Do zobaczenia na harcerskim szlaku
    dh Iwona Sekuła - Jastrzębska

Wróć do spisu treści